26 Kasım 2015 Perşembe

Ayva göbeğinden nasıl kurtulurum

Ayva göbeğinden nasıl kurtulurum


İyi haber; mekik ya da diğer bir egzersize gerek duymadan dümdüz bir karına sahip olabilirsiniz. Başka bir deyişle, her ne kadar spor yapmak hayatınıza çoğu artı katsa da, karnınızı düzleştirmek için spor salonunda saatlerini harcamanız gerekmiyor.

Kötü haber; karın bölgesinde biriktirdiğiniz aşırı kilolardan yalnızca düşük bel pantolonlarınız değil, organlarınız da rahatsız.

Karın bölgesinde ne kadar çok yağ depolanmasına izin verirseniz; diyabet, kalp hastalıkları, inme ve yüksek tansiyon riski de bir o kadar artar; ama aynı şey kalça çevresinde depolanan yağlar için geçerli değildir. Karın bölgesinde oluşan ekstra yağlar (viseral yağlar), hayati iç organlarınızın etrafında konumlandığından kaynaklı sağlığınızı düzenleyen hormonları etkiler.

Bu yüzden karın bölgenizi kal alışkanlıklarınızdan kurtulmanız, hem karın bölgenizi düzleştirecek, hemde sağlığınıza oldukça yararlı olacak. Peki bunu nasıl başaracaksınız?

1)Stresinizi üzerinizden atın:

Yaşadığınız ufak bir gerilimte bile beyniniz kortizol üretimini arttırır. Bu hormon da karın bölgesinde ekstra yağ depolanmasına neden olur. Karın bölgenizin daha çok kalınlaşmasına tahammül edemiyorsanız, geriliminizi söküp atın!

Ne yapabilirsiniz?  Yoga ve derin nefes alma gibi faaliyetler gerilim ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcıdır. Bu faaliyetler bedeninuzdaki parasempatik sinirleri aktive ederek, kendiliğinden rahatlamanızı sağlar.

2)Daha fazla uyuyun:

Vücudunuzun dinlenmesine fırsat vermeyip, yeterli ve kaliteli bir şekilde uyku süreci geçirmiyorsanız kortizol seviyenizin yükselmesine yardımcı oluyorsunuz demektir. Kortizol, gerilim sırasında arttığı gibi uykusuz kalmanızdan da etkilenir ve karın bölgenizdeki yağların çoğalmasına yol açabilir. Ayrıca enerjiniz düşük olduğunda ve yorgun hissettiğinizde daha sık yeme ihtiyacı duymanızın sebebi de yükselen kortizol hormonunun size kendinizi aç hissettirmesinden kaynaklanmaktadır.

Peki şimdi ne yapabilirsiniz?   Karın bölgenizdeki yağlardan krutulmak istiyorsanız günde en az 7-8 saat kaliteli uyumaya dikkat etmelisiniz. Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız, yatmadan önce papatya ve adaçayı gibi sizi rahatlatacak ve uykuya dalmanızı basitlaştıracak bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.

3)Probiyotik içeren besinleri tüketmeye özen gösterin:

Probiyotik (faydalı bitkiler) içeren besinler almalısınız, bağırsak floranızı sağlıklı hale getirerek karın bölgenizin incelmesine yardım eder. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri tüketimi sonrası şişkinlik soruni yaşayanlardansanız, bu probleminuzdan probiyotiklerin sayesinde kurtulabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz?   Menünüze yoğurt ve kefir gibi probiyotiklerin en iyi kaynaklarını eklemeyi ihmal etmeyin. İçerisinde yararlı bakterileri içeren bu besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirerek kendinizdeki değişimi hızlıca görebilirsiniz.

4)Şişkinliğe neden olan içeceklerden uzak durun:

Bira göbeği istemiyorsanız alkol kullanımını kısıtlayın. Mümkünse hiç içmeyin. Araştırmalar, alkollü içeceklerin bilhassa Gece genelde bünya hareketsizlik veya durağan hal aldığından alkol alınması  şişkinlikle direkt olarak ilişkili olduğunu gösteriyor.

Şekersiz, gazlı içeceklerin zararsız gibi bir düşünce aklınızda kesinlikle olmasın. Birçok kişi kalorisiz gazlı içeceklerin vücutta negatif bir etkiye yol açmadığına inanır; ama bu içeceklerde oluşan karbonatlaşma sonucu gelen gaz, midenize yerleşerek şişkinliğe neden olur.

Ne yapabilirsiniz?   Şişkinlikle savaşmanın en iyi yolu, bedeninuza ihtiyacı olan suyu vermeniz. Her öğün öncesi içeceğiniz 2 bardak suyla şişkinlik ve ödemden tamamıyla kurtulabilirsiniz.

5)Yüksek miktarda tuz ve sodyum içeren yiyeceklerden kaçının:

Tuz, sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve aşırı şişkinliğe neden olur. 3 lanet beyazdan olan tuz aldığınız sodyum vücutta fazla su tutulmasına neden olduğu için ödem sorunu oluşur.

Ne yapabilirsiniz?   Dışarıda tükettiğiniz hamburger, pizza, bisküvi, ve benzeri. işlenmiş gıdalardan uzak durun. Bunların sık tüketimi, fazla miktarda sodyum alınmasına ve ödem, şişkinlik gibi sorunlara neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...