13 Aralık 2015 Pazar

Akıllı Telefonlar ile Film çekmek

Akıllı Telefonlar ile Film çekmek

Günümüzde hemen herkesin elinde eski veya yeni model bir akıllı telefonlar mevcuttur. Akıllı telefonlar ile film çekmek sizce mümkün mü ? 

Akıllı Telefonlar ile Film çekmek


Küçük bir dünya forumlarını gezdikten sonra bunu profesyonel olarak yapan olup olmadığını kontrol ettik. Sonuç olarak gerçekten hatırı sayılır kısa filmler yapılmış. En ilginç olanları ise 2015 değil 2012 yapımları olması. Bizi gerçekten şaşırttı.

Yüksek çözünürlük ile video ve ses kayıt edebilecek, çeşitli visual efektleri kullanabilecek kadar bir akıllı telefonunuz var ise Film çekmek mümkün.

Samsung Galaxy S3, prodüksiyon uygulamalarının çoğunu bu telefon ile halletmişler. Bir kaç kısa film de ise İphone 4s ile film çekimi yapıldığını görsek de genelde samsung tercih edilmiş. Video çözünürlük kalitesinin dışında efekt uygulamalarına en iyi cevap veren Android olduğundan tercih edildiğini düşünüyoruz.

Programlama işlemlerinin bir çoğunun montaj aşamasında, bilgisayar üzerinden halledildiğini gördük. Buda demek oluyor ki telefonumuz Video ve ses kayıt edebilmekte iyi ise bu kadar özellik yetebilmektedir. 

Telefon olarak Sony Xperia Z3 modelini tavsiye edebilirim. Bildiğiniz üzere 4K video kaydetme özelliği mevcut ve kamera 20.7 piksel. Oldukça başarılı videolar çekebilirsiniz. Kısa filmler için oldukça ideal. Sony Xperia Z5 yeni model olduğundan fiyatı biraz tuzlu gelebilir. Sanırım son fiyatı 13.12.2015 itibari ile kampanya dışında 2.700 TL.

Kişisel olarak akıllı telefonlarda tercih ettiğim marka Sony'dir. Bataryasının İphone veya Samsung marka telefonlara göre daha uzun ömürlü olması ve tabiki Xperia modellerindeki 20,7 MP kamera bulunması telefonu tercih etmemdeki en büyük etkenlerdir.

Akıllı telefonlarınız ile çekeceğiniz kısa filmler hiç beklemediğiniz sonuçlar doğura bilir. Özellikle video diyince tüm dünyanın aklına gelen tek site olan Youtube kanalınıza yüklediğinizde. Film içeriğiniz ingilizce olursa 500 bin 1 milyon izlenme oranlarına ulaşabilirsiniz.

Günümüzde Youtube' da 1 milyon izlenmeyi geçen videoları izlediğinizde, bunların bir çoğunun Funny (Komik) kategorisinde olduğunu görürsünüz. Çok büyük bir sanatçı değilseniz ve yeni besteniz yok ise size en yakın olan kategoridir komedi kategorisi. 

Youtube kanallarından kamera şakası çekerek 2 milyon izlenmiş bir çok video mevcuttur. Amerika' da gençler kamera şakası çekerek iyi paralar kazanabilmektedirler. Bizim dil tercihimiz Türkçe olduğundan bu sayıya ulaşmamız mümkün değil. Mümkün değil diyorum gerçekçi olarak. Yorumlar da hiç bir şey imkansız değildir falan gibi absürt yorumlar yazmayın lütfen. Gerçek olmadığını hepimiz biliyoruz. Cem yılmaz bile o sayıları zor tutturuyor.

Tavsiyelerimi toparlarsak;

  • Sony Xperia Z5 veya Z3 Kullanın
  • Amacınız Para kazanmak ise Film dili İngilizce olsun
  • Hızlı izlenme oranları için içerik Komedi tarzında olmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...