14 Aralık 2015 Pazartesi

Youtube Seo Ayarları ve Para kazanmak

Youtube Seo Ayarları ve Para kazanmak

Videolarınız ile para kazanmak istiyorsanız, günlük milyarlarca ziyaretçisi olan Youtube' u kullanmamak saçmalık olacaktır. Youtube' da yüklediğiniz videoların izlenmesi için ön plana çıkması gerekmektedir. En azından önerilen videolar bölümüne yükselmelidir. 

Youtube seo ayarı


Video içeriğimizin ingilizce olduğunu düşünürsek, günlük binlerce gösterime ulaşabiliriz. Türkçe için aynı seo ayarları ile daha düşük bir izlenme oranı gerçekleşebilir. Bunun nedeni en başta hitap ettiği kişi sayısıdır. İngilizce ile Tüm Dünyaya hitap ederken Türkçe ile videolarınızı arayacak kişi sayısı az çok tahmin edin.

Marka Tanıtımı;

Youtube videolarınızda ilk 3-4 saniyelik kanalınızı tanıtan bir intro hazırlayın. Her videonuz da bu intro' yu kullanın. Youtube reklamları videonuzun başlangıcından 10 ile 15 saniye sonra belirmektedir. Siz 4 saniyelik bir intro ile videoya başladığınızda, videonuzu izleyen kişi içeriği tam olarak öğrenmeden yani introdan sonra 10 saniye daha izlemeye devam ederse reklam gösterimi açılmaktadır. Doğal olarak buda size kazanç olarak dönmektedir. Video içeriği izleyicinin aradığı şey ise videonuzu izlemeye devam edecek bu da size video izlenme süresinde kazanç sağlayacaktır.

Trailer Ekleyin ;

Videolarınızın sonlarında içeriğe diğer videolarınızın izlenmesi için tanıtım fragman tarzında kısa bir bölüm ekleyin. Videolarınızın sonuna ekleyeceğiniz bu trailer videolara link vererek kişinin ilgi alanlarını kullanabilir diğer videolarınızı izlemesini sağlayabilirsiniz.

Kullanışlı Alt yazılar ;

Video içeriğimiz Türkçe olmasına rağmen tüm dünyaya hitap etmek istiyorsanız, içeriğinize ingilizce alt yazı eklemelisiniz. Türkçe bir videoya ingilizce alt yazı verip başlığımızı hem türkçe hem ingilizce olarak atarsak aramalarda ön sıralarda çıkma potansiyelimizi artıracaktır. Videolarımıza yerleştireceğimiz alt yazıları videoyu etkilemeyecek ve okunabilecek şekilde eklemelisiniz. 

Yanlış başlık yanlış içerik;

Daha fazla izlenme oranı için videolarımıza alakasız  yanlış ingilizce veya türkçe başlıklar atmayın. Zaten google adsense politikalarına uygun olmayan bu durum videolarınızın hemen çıkma oranını yükselteceğinden dolayı engellenme riskini doğurmaktadır. Youtube' da denk gelmiş olabilirsiniz böyle içeriklere. Örneğin beşiktaş fenerbahçe maç özeti yazdığınızda 14.12.2015 tarihinde yayınlanmış bir video görür ve açarsınız. Videoda 3 tane saçma sapan resim ile slayt yapılmış olduğunu görür ve videoyu kapatırsınız. Youtube bunu hemen çıkma olarak değerlendirir ve sahtekarlık olarak varsaymaktadır.

Abone Ol Butonu;

Videolarınızda Abone Ol butonu kullanın. Kişiye ilgisini çeken videoların yenilerinin geleceğini duyur ve abone olmasını sağla. 

Yorumlamaya Açık Videolar;

Bazı arkadaşlar gelecek eleştirilere maruz kalmamak için videolarını yoruma kapatmaktadırlar. Çok yanlış. Kesinlikle videolarını yoruma kapatmayın aksine yorum yapmaya teşvik edin. Youtube nezdinde yorumlanan videolar konuşulan videolar olarak dikkat çekecek ve ön plana çıkartılacaktır.

Video Açıklaması;

Videolarınızda bir uzun bir bilgiye veya program kullanarak yapılabilecek bir konu üzerine çektiyseniz, video açıklama kısmında bu detaylara yer verin. Örneğin bir programın nasıl kullanacağınızı öğretiyorsunuz, programın nereden temin edecekleri açıklayan ve gösteren bir link ekleyin.

Video Etiketleri;

Youtube video açıklamasından daha çok video etiketlerini dikkate almaktadır. Seo için en can alıcı yer etiketler kısmıdır. Seçeceğiniz etiketler video içeriğiniz ile tam uyumlu veya benzer olmalıdır. Kesinlikle alakasız olmamalıdır. Alakasız içerik ile başlıkta belirttiğimiz kurallar aynen etikette de geçerli olacaktır. Youtube alasız içerikleri ön plana çıkarmadığı gibi engellenme riski ile de baş başa kalabilirsiniz. Video etiketlerini abartmayın spama düşmeyin. En uygun etiket sayısı 5-6 adettir.

Aklınıza takılan sorular için yorum atabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...