24 Şubat 2016 Çarşamba

15 dakikada tam şarj

15 dakikada tam şarj

15 dakikada tam şarj

Dahası 5V'lik standart voltaj beslemesiyle bataryanın ömründen de yemiyor!

Çin'in önde gelen akıllı telefon üreticilerinden birisi olan Oppo, MWC 2016 Fuarı'nda yeni pil teknolojisini tanıttı.

Super VOOC ismini taşıyan hızlı şarj sisteminde 2,500mAh kapasiteli bir pilin 0-100 dolum zamanı için gereken süre yalnızca 15 dakika! Evet; yanlış okumadınız; cihazımız ister standart mikro USB'ye isterse de USB C bağlantısına sahip olsun 15 dakika içerisinde tam anlamıyla dolabilecek!
Karşılaştıracak olursak, günümüzün en ileri hızlı şarj teknolojisi olan Qualcomm Quick Charge 3.0'ün 35 dakikada %80'e eriştiğini görüyoruz ki, karşılaştırma ettiğimizde VOOC'un bundan 3 kat hızlı olacağı çıkıyor ortaya.

Çalışma prensibi şöyle:

Qualcomm, Huawei ya da Samsung gibi rakiplerinin çözümlerinden farklı olarak cihaza yüksek voltaj vermek yerine standart 5V elektrik akımıyla besleyen sistem böylece hem pilnın ömrünü kısaltmıyor hem de sıcaklığı olması gereken seviyenin üzerine çıkarmıyor. Keza yine standart voltaj beslemesinden dolayı ek bir voltaj dönüştürücüye de gerek kalmıyor.

Standart voltajın bir diğer kazancı ise şarjdayken kullansak dahi hızlı şarjın olduğu gibi sürmesi. Bildiğimiz gibi yüksek voltajlı sistemlerde şarjdayken kullanırken ısı durumuna bağlı olarak akım düzenleniyor haliyle ısınmaya başladığı anda kademeli şekilde düşürüyor ki bu da şarj süresinin uzaması demek.

Standart voltaj kullanılmasının yanısıra sistemin bir diğer ayağı ise özelleştirilmiş pilya dayanıyor. Şöyle ki akımı hareketli olarak düzenlemek için yeni bir algoritma geliştiren firma, bu bağlamda pilnın yanında, adaptörü, kabloyu ve konektörü de askeri standartlara makul ve ultra dayanıklı formda tasarlamış durumda. Ki bütün bunlar, Super VOOCun'un özel tasarlanmış bir ekosistem dahilinde yer alacak cihazlarda kullanılabilecek oluşu demek. Henüz resmi bir açıklama gelmiş olmasa da büyük ihtimalle ilk olarak müstakbel amiral gemisi Find 9'da kullanılacak bu sistem.

Son şeklinde de teknolojinin Oppo'nun tescilinde olduğunu söyleyelim. Yani diğer üreticilere lisans hakkı vermezse yalnızca Oppo cihazlara özel olarak kalacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...