17 Mart 2016 Perşembe

Mark Toner : Rusya Askerlerini Suriye'den çekti

Mark Toner : Rusya Askerlerini Suriye'den çekti

Mark Toner : Rusya Askerlerini Suriye'den çekti

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Rusya’nın askerlerini büyük oranda Suriye’den çektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in kendi halkına uyguladığı şiddetten dolayı sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Toner, gmeşhurk basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi’nin Suriye'de başta Esed rejimi olmak üzere çatışmaların diğer taraflarınca işlenen kabahatlar için savaş suçları mahkemesi kurulması talebini içeren karar tasarısını kabul etmesi ile alakalı soruları cevapladı.

Toner, “Esed ve rejiminin kendi halkına karşı uyguladığı barbarca şiddet ve hücumlar dolayısıyla görevli tutulması gerektiğine inanıyoruz. Bu takip edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur” dedi.

Henüz bu takip edeni yapacak durumda olmadıklarını belirten Toner, “Fakat, Esed’in işlediği suçlardan dolayı belli bir seviyede görevli tutulması, kurulmasını ümit ettiğimiz yeni hükümet adına girişimde olan Suriye halkı için önemli olacaktır” ifadesini kullandı.

Toner'e "Sizin politikanız hala 'Esed'in gitme zamanı gelmiştir' şeklinde mi yoksa federal sistem dolayısıyla Esed'in denetim ettiği bölgeyi yönetmesi sizin için kabul edilebilir mi?" şeklinde bir soru yöneltildi.

Esed politikalarında herhangi bir değişim olmadığını belirten Toner, şunları kaydetti:

"Esed'in gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Oldukça geçerli senaryolar olmakla beraber bu senaryoları tartışmak için çok erken. Söylemiş olduğim şu ki Suriye'de nasıl bir politik yapı kurulacağına dair Cenevre'de görüşmeler yapılıyor, bunun sonucunı vermek bana düşmez. Esed'in Suriye'nin bir parçası olamayacağını düşünüyoruz, fakat daha önce de söylemiş olduğim gibi, bizim ve ötekiler arasındaki görüş farklılığından dolayı bunun önümüzde büyük bir duvar olarak ilerlemeyi engellemesini de istemeyiz."

Toner ayrıca, Rusya’nın askerlerini büyük oranda Suriye’den çektiğini söyledi.

Sürecin henüz çok yeni olduğunu vurgulayan Toner, “Şunu da belirtmek önemli ki son iki gün içerisinde Suriye’deki sivillere yönelik şiddet olaylarında ciddi bir azalma oldu ve çatışmaların durdurulması anlaşması büyük bir oranda devam etmektedir” şeklinde mevzuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...