17 Mart 2016 Perşembe

Mobil zararlı yazılımlar üç kat arttı

Mobil zararlı yazılımlar üç kat arttı


Mobil aygıt sahiplerini hedefleyen virüslü yazılımların hacmi, 2015 senesinde bir önceki yıla gore üç kattan fazla arttı. 2015 senesinde en tehlikeli tehditler fidye yazılımları, virüs bulaşan cihaz üzerinde sınırsız hak elde eden virüslü yazılımlar ve finansal virüslü yazılımları içeren veri hırsızları oldu.

Yıllık Mobile Virusology raporundaki temel bulgular, Kaspersky Lab virüslü Yazılım Önleme Araştırma grubu tarafından hazırlandı. 

Rapora bakılırsa; 2015 senesinde: Kaspersky Lab tarafından 884.774 yeni verüslü program algılandı; 2014'e bakılırsa üç kat artış sözkonusu (295.539). Yeni mobil bankacılık Trojanı sayısı 2014'teki 16.586 rakamınddan 7030'a geriledi. 94.344 ayrı kullanıcı mobil fidye yazılımı ataksına uğradı; 2015'te bundan önceki yıla göre beş kat artış var (18.478).

Fidye yazılımları yükselişte 

2015, fidye yazılımlarının yılı oldu. Bir cihaza bu tip bir virüslü yazılım bulaştığında kötü niyetli uygulama, kullanıcının yasadışı işlemler gerçekleştirmiş olduğini bildiren bir bildiri taşıyan bir açılır pencere görüntüleyerek aygıtı engelliyor. Cihazın kilidini açmak için kullanıcıdan, 12 $ ila 100 $ arasında bir fidye ödemesi isteniyor. 

Fidye yazılımları tarafınca hücumya uğrayan Kaspersky Lab mobil ürünleri kullanıcılarını sayısı 2014 ve 2015 arasında %1,1'den %3.8'e terfi etti. Saldırılar 156 ülkede kaydedildi, en fazla saldırı Rusya, Almanya ve Kazakistan'da gerçekleşti. Trojan-Ransom.AndroidOS.Small virüslü yazılımı ve bunun modifikasyonu Trojan-Ransom.AndroidOS.Small.O, en fazlaca Rusya ve Kazakistan'da aktif. Small.O, Kaspersky Lab tarafından geçen yıl tespit edilen tüm mobil fidye yazılımları arasında en yaygın olanı. 

Fidye yazılımı uygulamaları modifikasyonlarının sayısının 3,5 kat artması, dolandırıcıların şantajdan para kazanma yolunda daha çok avantaj görmüş olduklerini kanıtlıyor. 2016 senesinde da virüslü yazılım ve modifikasyonlarının karmaşıklığında ve hedeflenen coğrafyalarda bir artış görülmesi olası gaslıküyor. 

Bir öteki tehdit ortamı, süper kullanıcı erişim haklarına sahip zararlı yazılımlar 

2015 senesinde en önemli 20 Trojanın neredeyse yarısı mobil cihazlarda araya giren reklamlar görüntüleyen zararlı programlar oldu. Geçtiğimiz yıl en aygın olarak görülenler Fadeb, Leech, Rootnik, Gorpro ve Ztorg Trojanları idi. Dolandırıcılar bu Trojanları yaymak için web afişleri, sahte oyunlar ve resmi uygulama mağazalarında gösterilen öteki yasal uygulamalar vb. Bilinen her yolu denedi. 

Bu uygulamalardan bazıları süper kullanıcı erişim hakları yada kök erişim elde etme becerisine de haiz. Bu gibi haklar saldırganlara, saldırıya uğrayan cihaz üzerinde depolanan bilgileri değiştirmeye yönelik hemen hemen sınırsız beceriler sağlıyor. Yükleme başarılı olursa, fabrika ayarlarına geri yüklemenin arkasından bile zararlı yazılımın silinmesi hemen hemen imkânsız hale geliyor. Kök erişimi elde etme becerisine sahip mobil zararlı yazılımlar 2011 yılından beri biliniyor ve geçtiğimiz yıl, siber suçular içinde son aşama popüler hale geldiler. Bu trendin 2016 senesinde da sürmesi bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...