5 Haziran 2018 Salı

Beyni öldüren yiyecekler

Beyni öldüren yiyecekler

Beyni öldüren yiyecekler, Çocukların %75'i her hafta en az bir kez bu yiyeceklerden yediğini söylüyor. Beyni öldüren yiyecekler başında fast food ürünleri mevcuttur. Küçük yaşta çok sayıda Beyni öldüren yiyecekler 'den yiyen çocuk, Okuma, Matematik ve Bilim standart testlerinde hiç fast food yemeyen çocuklara göre %20 daha başarısız olmuşlardır.

Bu çalışma 11.740 Amerikalı öğrenci üzerinde yapıldı. Yapılan araştırmaya göre Beyni öldüren yiyecekler olarak adlandırdığımız Fast Food yiyen öğrenciler ile yemeyenler arasında ciddi beyin çalışma farkı oluştuğu ortaya çıkarılmıştır.

Deney çalışmalarına devam eden Dr. Kelly Purtell, deney çalışmasında öğrencilerin çevre faktörü,yetiştirilme farkı ve kültür düzeyleri hesaba katılarak hesaplama yapmıştır.

Haftada en az 2 kez fast food yiyen çocuklar arasında yaptığı aynı çalışmada ise obezitenin yanı sıra bu çocuklarda 3 yıl sonra ilk deney sonuçlarından Okuduğunu anlama, Matematik ve bilim standart test sorularında %10 daha kötü duruma geldiğini söyledi.

Dr. Kelly Purtell ; Beyni öldüren Fast Food yiyecekler obezite ve kalp damar hastalıklarına daha erken yaşta karşılaşılmasına sebebiyet verdiğini de söylemektedir. Fark ettiyseniz son yıllarda kalp krizinin 11-12 yaşlarına kadar düştüğünü görmekteyiz. 

Beyni öldüren yiyecekler


Fast Food Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?Fast Food tüketimini çevreleyen başlıca konu, dengesiz miktarda makrobesin sağlayabilmesidir. Örneğin, fazla şeker tüketmek obeziteye neden olabilir. Kilonuz ve bel çevreniz arttıkça kalp hastalığı riski artar. Çok fazla tuz tüketmek, kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan kan basıncını arttırır. Düzenli olarak fazla doymuş yağ tüketmek, kanınızdaki kolesterol düzeyini artırır, bu da kardiyovasküler hastalık ve inme için önemli bir risk faktörü olabilmektedir. Aslında bu iş çocuklarda değil tüm yaş grubu için geçerlidir.

Fast Food koroner kalp hastalığına etkisi


Minnesota Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları, Fast Food koroner kalp hastalığına etkisi için, Batı tarzı fast food yemeklerinin sağlık risklerini belirlemek için Singapur'da yaşayan yetişkinlerin beslenme alışkanlıklarını incelediler. Bu çalışma, haftada bir kez hızlı yiyecek tüketmenin koroner kalp hastalığından ölme riskini yüzde 20 artırdığını keşfetti. Çalışmaya göre, haftada iki veya üç kez fast food yerseniz risk yüzde 50'ye kadar çıkıyor. Daha da kötüsü, risk haftada dört veya daha fazla kez hızlı yemek yiyenler için yüzde 80'e vuruyor. Araştırmacılar sonuçları "Circulation" dergisinin Temmuz 2012 sayısında yayınladılar.

Obezite tehlikesinde bulunduğunu hissediyorsanız geçmiş makalelerimizden olan " Göbek nasıl eritilir " isimli makaleyi okuyabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...