6 Haziran 2018 Çarşamba

İlik nakli nasıl yapılır? İlik bağışı Riskleri nedir?

İlik nakli nasıl yapılır? İlik bağışı Riskleri nedir?


İlik nakli nasıl yapılır? İlik bağışı Riskleri nedir? İsmi Kemik iliği naklidir. Bu adı 1960 lı yıllarda ilk önce doğrudan kemiğin içerisindeki ilik nakil edilerek kemik iliği nakli işlemi başladığından dolayı taşımaktadır. Peki İlik nakli nasıl yapılır?  İlik bağışı Riskleri nedir?

Sık Kullanılan İlik nakli nasıl yapılır? Günümüzde hemen hemen doğrudan kemiğin içerisindeki iliği alıp nakil yapma prosedürünü hemen hemen artık hiç uygulanmamaktadır. Tıp alanında teknoloji çok gelişmiş durumdadır. Ancak ismi kemik iliği şeklinde kalmıştır.

Tarih nasıl medeniyetler açısından önemli ise tıp açısından da önemlidir. Aslında nakledilen kemik iliğinde yerleşip ve orada kendisine yuva yapan kök hücrelerdir. Kemik iliğinde kan hücrelerinin farklı tiplerini üreten ana hücrelerin nakil edilmesi Tıbbi olayına Kemik iliği nakli denir.
İlik bağışı Riskleri nedir?

Verici Herhangi bir zarar görür mü? İlik bağışı Riskleri nedir? Karaciğer nakli ve böbrek nakli gibi uygulamalarda da önümüze çıkan dedikodu İlik bağışında da karşımıza çıkmaktadır. Peki ilik bağışı Riskleri Nedir? bu soruya özetle sterilize edilmiş bir ortamda yapılan kök hücre (kemik iliği) bağışı veya naklinde donör yani verici için herhangi bir risk bulunmamaktadır. İlik bağışı Riskleri nedir?  sorusu için daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. yada tarayıcınıza http://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/verici-herhangi-bir-zarar-gorur-mu linkini girerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu kök hücreler nasıl nakil ediliyor?

İlik bağışı Riskleri nedir? Türkçe de kök hücre adı verdiğimiz, farklı tipdeki vücuttaki dokuları oluşturabilen, ama bizim açımızdan kemik iliği nakli deyince kan hücrelerini oluşturan kök hücreler Allahü teâlânın yaratması ile kemik iliğinde yerleşmişlerdir. Burada niş dediğimiz yuvalarda küçük topluluklar halinde bulunurlar ve burada az sayıda yer alırlar.

Organizmanın farklı tip ihtiyaçları durumunda bu hücreler kendilerini çoğaltabilir. Ya da daha olgun kan hücrelerine kendilerini farklılaştırabilirler. Böylece de bizim farklı tipde ki kan hücreleri olarak tanımladığımız beyaz kan hücrelerini ak kan hücrelerini kanpulcuklarını oluşturan serileri farklılaşmış hücreleri meydana getiriler.

İlik de yerleşmiş olan bu kök hücreler, çevre kanalına hareketlendirip çıkarılıyor. Belli bir tıp teknolojisi ile bu çevresel kanı yani, damarlarında dolaşan kanı özel tıbbi makinelerle dolaştırarak sadece bu ilikten çevre kanalına hareketlendirilen kan yapıcı kök hücreleri belli bir katman halinde toplayıp bu hücreler nakil ediliyor. Yapılan bu işleme kemik iliği kökenli hematopoetik kan yapıcı kök hücre nakli denmektedir.


Kaç çeşit kemik iliği nakli vardır?

Kök hücresi nakli yani Kaç çeşit kemik iliği nakli vardır? sorusunun cevabı 7 çeşit kemik iliği nakli vardır. Bunlar;

  1. Yukarıda bahsettiğimiz doğrudan kemik iliğinden alınıp kök hücre nakli yapılabilir ve bunu artık günümüzde pek uygulanmamaktadır. 
  2. Kemik iliği nakli ise Periferik kök hücre nakli dediğimiz çevre kanalına kök hücreleri ilikten hareketlendirip oradan toplayarak yapılan kök hücre nakli vardır. En sık uygulanan ve en etkili kök hücre naklidir.
  3. Bebekler doğduğu zaman kordon kanında önemli ve az miktarda kök hücre bulunur. Bu kök hücrelerin toplanarak kullanıldığı, kordon kaynaklı kök hücre nakilleri mevcuttur. Özellikle çocukluk yaşı hastalıklarında uygulanan önemli bir kök hücre nakli çeşididir.
  4. Singeneik  kemik iliği nakli vardır. Aynı yumurta ikizlerinden biri rahatsızlandığı zaman diğerinden naklettiğimiz kök hücre olduğunda buna Singeneik kök hücre nakli diyoruz.
  5. Otolog kök hücre nakli: İnsanın kendi kemik iliğindeki kök hücreleri kendisini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Buna da otolog kök hücre nakli denir.
  6. Allojenik Kök Hücre Nakli denilen ve çok kullanılan bir kemik iliği nakli çeşididir. Bu nakilde doku tipi uyan yani iliği kendisine uyan ilik bankalarında araştırılmış vericilerden kemik iliği nakli uygulanıyor.
  7. Haploidentik kök hücre nakli:  Bu nakil çeşidinde doku tipi yada genetik malzemenin yarısı uyması yeterlidir. Örnek olarak anneden çocuğa nakil gibi. Zaman zaman ilik bankalarında tam uyan ilik bulunmaz ise hastayı kurtarmak için yapılan kök hücre nakil çeşididir.


Deneysel olarak çalışılan ilik nakil çeşidi ise hayvanlardan yapılması planlanan ilik nakli çeşididir. Henüz tam başarı sağlanamasa da yoğun bir şekilde laboratuvar deneyleri devam etmektedir.


Kemik iliği nakli gereken hastalıklar nelerdir?

Kemik iliği nakli gereken hastalıklar nelerdir? En çok uygulandığı hastalıklar, kemik iliğinden köken olan hastalıklardır. Bunlara lösemi adı verilmektedir.  Yada Kan kanseri dediğimiz hastalık grubunu oluşturmaktadır. En çok ilik naklini bu hastalık grubuna uygulanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...