18 Ağustos 2018 Cumartesi

Hamilelikte otizmin nedenleri DDT

Hamilelikte otizmin nedenleri DDT

Hamilelikte otizmin nedenleri nedir?, Hamilelikte Otizm belirtileri, DDT otizm yapar mı?, Böcek ilacı otizm yapar mı? tüm bunlar hakkında bilgilerimizi aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Son yıllarda birçok doktorun otizm hastalığında çok etkili olduğunu düşündükleri DDT ismi ön plana çıkmıştır.

Hamilelikte otizmin nedenleri DDT


Peki nedir Bu DDT? : DDT, çok zehirli ve inatçı bir böcek öldürücüdür. Kolayca vücut dokusundaki yağlarda çözülür ve gıda zincirinde birikmeye başlar. 1939 yılında keşfedilen DDT, dünyada en yaygın biçimde kullanılan böcek ilacıdır. (bkz.)

DDT'nin vücudundaki yasaklı böcek ilacı DDT'sinden bir yan ürüne sahip olan hamile kadınlar, yeni bir çalışma bulgusu olan otizmli bir çocuğa sahip olma ihtimalinin daha yüksek olabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar, otizm spektrum bozukluğu (ASD) tanısı olan çocukları olan yaklaşık 800 anneye bakmışlar ve bu kadınların DDD'nin bir yan ürünü olan DDE'nin çocuklarının ASD'si olmayan annelerden daha yüksek düzeyde olduğunu bulmuşlardır.

Bulgu, otizmin başka bir potansiyel sebebine, iletişim, davranış ve başkalarıyla etkileşime girme yeteneğini etkileyen nörogelişimsel bir duruma ışık tutuyor. Ama DDE muhtemelen sadece bir bulmaca parçası, diyor araştırma araştırmacı Dr. Alan Brown, New York'taki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nde psikiyatri ve epidemiyoloji profesörü. 

Brown, “DDE] 'ye ek olarak diğer otizm faktörlerine [otizm için] ihtiyaç duyarsınız,” dedi. "Annelerin dışarı çıkıp bu şeyler için test yaptırıldığını sanmıyorum."

Brown, çalışmayı yapmak için Finlandiya'daki araştırmacılarla, otizm gibi tanıları izleyen evrensel bir sağlık sistemi olan bir ülkede, orada yaşayan tüm insanlarla ortaklık yaptı. Araştırmacılar, 1987-1995 yılları arasında doğan, otizm tanısı alan 778 çocuk hastasını tespit etmişler, daha sonra kontrolleri olan bireyleri eşleştirmişlerdir - yani aynı dönemde doğmuş ancak otizm tanısı olmayan çocuklar.

Ardından, araştırmacılar bu çocukların annelerinden hamilelik sırasında alınan kan örneklerini analiz ettiler . DDE için bu kan örneklerini inceledikten sonra, araştırmacılar, daha yüksek düzeyde bileşik olan annelerin otizmli çocuk sahibi olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular. Brown, çocuklarının hem otizm hem de zihinsel engelli olan annelerde DDE düzeylerinin daha da yüksek olduğunu belirtti.

Brown, spesifik olmak gerekirse, daha düşük DDE seviyeleri olan kadınlara oranla daha yüksek DDE düzeyine sahip kadınlarda otizmli bir çocuğun yüzde 32 daha fazla olduğunu belirtti. Buna ek olarak, otizmli ve zihinsel engelli bir çocuğa sahip olma olasılıkları , DDE seviyeleri DDE seviyeleri düşük olan grupta en yüksek yüzde 25 olan kadınlarla karşılaştırıldığında iki kattan fazla artmıştır.

Bu bulgu, araştırmacıların annenin yaşı, annenin sosyoekonomik durumu ve ebeveynlerin psikiyatrik bozukluk öyküsü olup olmadığı gibi çeşitli faktörleri kontrol ettiği zaman bile gerçekleşmiştir.

Araştırmacılar ayrıca annelerin bir başka çevresel kirletici sınıfı olan PCB'ler (poliklorlu bifeniller) için kan örneklerini test ettiler, ancak bu maddelerin otizm riskiyle ilişkili olmadığını tespit ettiler.

PCB'ler ve DDT, Amerika Birleşik Devletleri ve Finlandiya da dahil olmak üzere birçok ülkede 30 yıldan fazla bir süredir yasaklandı. Ancak bu kimyasallar çok yavaş bozulduğu için çevreye ve besin zincirine yapışırlar. Brown, “Olanlar DDT'nin sivrisinekleri öldürmek, meyve ve sebzelerdeki böcekleri öldürmek için bir böcek ilacı olarak havaya püskürtülmesiydi” dedi. "Sonra, toprağa ve yeraltı suyuna girdi."

Neredeyse herkesin vücutlarında bir miktar DDT ve PCB var. Vücut DDT'yi metabolize ettiğinde, kimyasal DDE'ye ayrılır, Brown dedi. Bir kadın hamile olduğunda, fetüs, bu kimyasalların daha yüksek seviyelerine maruz kalır, çünkü anneye maruz kalır, “çünkü annenin kanından plasentaya gittiklerinde konsantre olurlar” dedi. "Sonra, fetal beynine girerler ve fetal beyin gelişimini değiştirirler." [ 11 Her ebeveynin bebeğin beynini bilmesi gerekenler ]

Brown recommended that women who are pregnant or thinking about getting pregnant eat organic fruits and vegetables, as well as wash produce to rinse off toxic residues, but "I wouldn't say it's cause for alarm," Brown said. "We showed that overall in autism, there was a modest increase in risk [from DDE], but the vast majority of offspring who are exposed to the high levels still won't get autism."

Belirtildiği gibi, DDE, otizmin nedenini açıklamak için sadece bir bulmaca parçası olabilir. Yüzlerce başka çalışma da, düşük doğum ağırlığı, ebeveynlerin yaşının ( daha büyük ebeveynlerin daha büyük bir risk taşıma eğiliminde olduğu ), annenin hamile iken valvik asit valproik asit alması gerekip gerekmediği, anne babaların Otizmle yakın akraba ve annenin hamilelik sırasında inflamasyon düzeylerinin artmış olup olmadığı.

Brown, bu çalışmanın, politikacıların en azından çevrede belirli kimyasalları kullanırken söz konusu olduğunda, kamu politikasını oluşturmalarında önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

Bu fikir, yeni araştırmaya dahil olmayan Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda çevresel epidemiyoloji ve fizyoloji profesörü Marc Weisskopf tarafından da dile getirildi.

Weisskopf, "DDT vücutta çok uzun ömürlüdür, bu yüzden yüksek seviyelere sahip bir kadın hamile kalmayı düşündüğü anda bu konuda fazla bir şey yapamayabilir ." "Herhangi bir anne için, bu riske karşı riskin mutlak artışının hala küçük olduğunu hala vurgulayacağım. Daha geniş bir toplumsal bakış açısına göre, DDT maruziyetlerini genel olarak denemek ve sınırlamak daha fazla kanıt."

Çalışma, bir annenin kan örneğini test ederek otizm riski taşıyan bir böcek ilacını ilk bağlayan çalışmadır. Amerikan Psikiyatri Dergisi'nde çevrimiçi yayınlandı (16 Ağustos) .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...