20 Eylül 2018 Perşembe

Maca Bitkisi Faydalari ve Zararlari

Maca bitkisi Faydaları ve Zararları

Maca bitkisi, Peru'nun merkezinde And Dağları'nın yüksek yaylalarında yetişen bir bitkidir. Maca bitkisi bu alanda en az 3000 yıldır sebze mahsulü olarak yetiştirilmektedir. Maca bitkisi, turpun bir akrabasıdır ve karaçalığa benzer bir kokuya sahiptir. Maca bitkisi Kök ilaç yapmak için kullanılır.

Maca bitkisi


İnsanlar anemi hastalığı için ağızdan Maca bitkisi alırlar, ayrıca kronik yorgunluk sendromu, enerji, dayanıklılık, atletik performans ve hafızayı güçlendirmek içinde sıkça kullanılmaktadır. İnsanlar tarafından da Maca bitkisi almak kadınlarda hormon dengesizliği, adet sorunları için menopoz semptomlarının iyileştirilmesi,  doğurganlığı artırmak, cinsel işlev bozukluğu, antidepresanlar, zayıf kemikler ( osteoporoz ), depresyon , mide kanseri , lösemi , HIV / AIDS, tüberküloz , erektil disfonksiyon (ED), cinsel istek uyandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanmaktadırlar.

Gıdalarda, maca bitkisi pişmiş veya kavrulmuş, bir çorba olarak hazırlanır ve maca chicha denilen fermente bir içecek yapmak için kullanılır. 

Tarımda, hayvancılıkta doğurganlığı artırmak için kullanılır.

Maca kökü, yağlı asitler ve amino asitler dahil olmak üzere birçok kimyasal içerir. Ancak, maca'nın nasıl çalışabileceğini bilmek için yeterli bilgi yok.

Maca Kökünün Faydaları Nelerdir?

Antidepresan ilaçların neden olduğu cinsel işlev bozukluğu. Erken araştırmalar, 12 hafta boyunca günde iki kez maca almanın, antidepresan alan kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu hafifçe düzelttiğini göstermektedir.

Maca bitkisi


Erkek infertilitesi. İlk araştırmalar, 4 ay boyunca her gün belirli bir maca ürününün (Maca Gelatinizada La Molina, Laboratories Hersil, Lima, Peru) alınmasının sağlıklı erkeklerde sperm ve sperm sayısını artırdığını göstermektedir. Ancak bunun, doğurganlığın artmasıyla sonuçlanacağı net değildir.

Menopoz sonrası durumlar. Araştırma, makak (Maca Powder Healthychoices, Murwillumbah, NSW, Avustralya) 'yı 6 hafta boyunca günlük olarak almanın postmenopozal kadınlarda kan basıncı ve depresyon ve anksiyete de dahil olmak üzere ruh halinin bazı yönlerini biraz geliştirdiğini göstermektedir. Ancak faydalar çok küçüktür.

Cinsel istek. İlk araştırmalar, 12 hafta boyunca her gün belirli bir maca ürününün (Maca Gelatinizada La Molina, Laboratories Hersil, Lima, Peru) alınmasının, sağlıklı erkeklerde cinsel isteği artırabildiğini göstermektedir.

"Yorgun kan" (anemi).
Lösemi.
Kronik yorgunluk sendromu (CFS).
Enerji ve atletik performansın iyileştirilmesi.
Belleği iyileştirmek.
Depresyon.
Kadın hormon dengesizliği.
Adet sorunları.
Menopoz belirtileri.
Osteoporoz.
Mide kanseri.
Tüberküloz.
Bağışıklık sistemini güçlendirmek.
HIV / AIDS.
Diğer durumlar.
Bu kullanımlar için maca'nın etkinliğini değerlendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

Maca Kökü Yan Etkileri ve Zararları

Maca, gıdalarda bulunan miktarlarda alındığında çoğu insan için GÜZEL GÜVENLİ . Maca, 4 aya kadar ilaca (günde 3 grama kadar) kadar büyük miktarlarda ağız yoluyla alındığında OLASI GÜVENLİDİR . Maca çoğu insan tarafından iyi tolere edilmiş gibi görünüyor.Özel Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme : Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız maca almanın güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının. 

Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyoz veya rahim miyomları gibi hormona duyarlı durumlar : Maca'dan elde edilen ekstraktlar östrojen gibi davranabilir. Östrojen maruziyetiyle daha kötü hale getirilebilecek herhangi bir durumunuz varsa, bu ekstreleri kullanmayın.
Maca bitkisi veya Maca kökü olarak bilininen bu bitkinin diğer isimleri ise Ayak Chichira, Ayuk Willku, Ginseng Andin, Ginseng Péruvien, Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum, Maca Maca, Maca Péruvien , Maino, Maka, Perulu Ginseng, Perulu Maca şeklindedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...