25 Eylül 2018 Salı

Teleskop nasil yapilir

TELESKOP NASIL YAPILIR

İtalyan astronom Galileo Galilei , 17. yüzyılın başlarında ilk pratik teleskopun söylentilerini duyduğunda, kendi versiyonunu üretip cennete doğru çevirdi. Kendi desenini takip ederek, kendi Galilean teleskopunu evde yapabilir ve yıldızları incelemek için kullanabilirsin, tıpkı bir zamanlar ünlü astronomun yaptığı gibi.

Kendine ait bir Galile teleskopu, mükemmel ve ucuz bir başlangıç ​​teleskopu veya bilim fuarı projesi yapar. Küçük görüş alanıyla sınırlıdır, ancak yıldızların daha derin bir çalışmasına ilham verebilir.

Bir Galilean teleskopu, her iki ucunda da iki lens bulunan bir tüpdür. Göz merceği bir tarafta düz olan ve diğerinde içe doğru kıvrılan bir plano-konkav lensidir. Düz taraf dışa doğru işaret edilir. Diğer ucunda objektif lens, bir tarafta içeriye doğru dışa ve diğerinde dışa doğru ilerleyen bir içbükey dışbükey mercektir. Dışbükey taraf dışa doğru bakmaktadır.

İhtiyacınız olan malzemelerin çoğu ofis malzemeleri mağazalarında veya donanım mağazalarında bulunabilir. Ancak, lensler muhtemelen satın almak için en zorlu öğeniz olacaktır.

Büyütme ve odak uzunluğu
Bir teleskopun gücü veya büyütmesi, mercekleriyle ilgilidir. Büyütme, teleskopun odak uzaklığı ile merceğin odak uzaklığına bölünür. Odak uzaklığı, lensten teleskopun odaklandığı noktaya olan mesafedir ve milimetre cinsinden ölçülür.

Örneğin, bir teleskop üzerinde bir 50 milimetre merceği kullanarak, odak uzaklığı 450 mm olacak şekilde 9x'lik bir güç elde edersiniz. Genel olarak, teleskopun odak uzaklığı ne kadar uzun olursa, sahip olduğu güç o kadar fazladır, görüntü ne kadar büyükse ve görüş alanı o kadar küçüktür. Lensleri değiştirerek, teleskopun gücünü değiştirebilirsiniz.

Bir kapsam seçin
Bu makalede Galileo teleskobunun inşa edilmesine yönelik iki yöntem sunuluyor: Galileo Projesi'nin oluşturduğu bir karton boru, inşaatımıza ilham kaynağı oldu ve son projemize yarayan bir PVC boru teleskopu. Karton ikiden çok daha basit görünmektedir. Ancak, son PVC teleskobu, 9x büyütülmüş bir teleskopla sonuçlanırken, Galileo'nun Jüpiter'in dört dominant devini keşfetmek için kullandığı teleskop gibi 20x'lik bir büyütme var .

Galilean teleskopunun doğası, daha büyük büyütmenin daha uzun bir uzunluk gerektirdiğini ve bunun daha uzun bir teleskopla sonuçlandığını gösterir. Ayrıca, bir Galilean teleskopunun küçük bir görüş alanına sahip olduğunu akılda tutmalısınız; bu, örneğin, ayın tüm yüzünü aynı anda inceleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Galile uyruklarını çıkaramayacak olsa da, 9x'lik bir odaklanmalı teleskop , ovalar, vadiler ve dağlardan gelen sığlıklar dahil olmak üzere Dünya'nın ayındaki özellikleri görebilmelidir . Ünlü Büyük Kırmızı Nokta gibi Jüpiter'in detayları 9x'de görülmeyecek ve Satürn'ün halkaları bir disk olarak görülebilir, ancak çok detaylı değil. Ancak, henüz gökleri gözlemlemeyen öğrenciler için, bir 9x Galilean teleskop heyecan verici bir marş kapsamı yapmalıdır.

Basit bir Galile teleskopu (yaklaşık 9x büyütme) oluşturma:
Yaklaşık 9x büyütme oranına sahip basit bir karton Galilean teleskopu oluşturmak için, malzemelerin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:
Teleskoplar , iç ve dış bir tüp ile teleskopik karton tüp, teleskoplar. Bunlar çoğu ofis malzemesi deposunda bulunabilir:
50 mm çap (yaklaşık 2 inç)
1,100 mm'lik uzunluk (43,3 inç)

Satın alınabilen objektifler
İçbükey dışbükey mercek: 49 mm çapında, 1,350 mm odak uzaklığı
Plano-içbükey mercek: 49 mm çap, odak uzaklığı 152 mm
Objektiflerin odak uzunluklarının 1,350 / 152 = 8,88 olduğunu unutmayın.

Araçlar

Zıvana testeresi
Kutu kesici
Matkap veya elektrikçi yumruk
Teleskoplu bir posta borusu, dış tüpe serbestçe kayan bir iç tüpe sahip olacaktır. Objektif merceği tutmak için aralayıcılar oluşturmak için iç tüpten iki parça kesin, yaklaşık 1 ila 1.5 inç (2.5 ila 4 santimetre). Bir başa çıkma testere, kartonu temiz ve düz bir şekilde kesecek, ki bu önemli.

Dış borunun ucundaki çıkarılabilir kapak göz deliği haline gelecektir. Hafif basınç kullanarak kapağın ortasında bir göz deliği yapmak için matkabı kullanın. Kesimi mümkün olduğunca yumuşak tutmak önemlidir. Bir elektrikçinin yumruk da hizmet edecek.

Lensin nerede olacağı iç tüpün dış kısmındaki küçük delikleri delin. Mercek merceğinin düz ucunu çıkarılabilir kapağa yerleştirin. Lensi ve kapağı dış boruya kaydırın. Deliklere yapıştırın ve etrafa yaymak için lensi döndürün. Tutkal kuruyana kadar merceğe sıkıca bastırın. Kenara koyun.

Dış borunun kapalı ucunu kesin. Lensin ve ara parçaların oturması gereken tüpün ne kadar uzağa yerleştirildiğini belirleyin, daha sonra bu bölgenin kenarlarında küçük delikler açın. İlk ara parçayı kaydırarak; İlgili delikten tutkal yerleştirin, etrafa yaymak için hafifçe hareket ettirin. Tutkal kuruyana kadar bölgedeki basıncı koruyun.

İlk aralayıcı kuruduktan sonra, objektif lensi ikinci aralayıcıya karşı kaydırın. Yapıştırıcıyı delikten geçirin, yayın ve kuruyana kadar bastırın.

İç boruyu dış boruya kaydırın. Teleskop, karton tüpü gerektiği gibi kaydırarak odaklanabilir. Doğru odaklama mesafesi bulunduğunda, iki uç kalıcı olarak tutkal veya bant ile tutturulabilir.

daha fazla detay ve kaynak : https://www.space.com/24114-how-to-build-a-telescope-science-fair-projects.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...