25 Eylül 2018 Salı

Vlog nasil yapilir

Vlog nasıl yapılırBu, vlog rehberinde yeni başlayanlara, video blog oluşturma çabalarını artırmak ve gerçek YouTube yıldızları gibi videolar oluşturmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri ve vloglama ipuçlarını sağlamaktayız. Bugün bir vlog nasıl yapılır öğrenmek için bu kılavuzu dikkatlice okuyun.
Vlog nasıl yapılır


Vlog nedir?

Vlog temel olarak Video blogger anlamına gelmektedir. Hayatınızı ve düşüncelerinizi hakkında bilgiler içeren video çekmek ve bunu dünyayla paylaşmak temel amacı gütmektedir.

Online olarak sadık takipçi elde etmek için harika bir yol olarak görülmektedir. Videoyu iyi kullanan blog yazarları, büyük bir kitle oluşturma ve kendilerini rakiplerinden farklılaştırma şansları daha yüksek.

YouTube Vlog Nasıl Çekilir

Bir vlog’u başlatmak için hangi platformun kullanılacağını merak ediyorsanız, YouTube açık bir seçimdir.
Web’in favori video sitesi ve Google’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi ve ikinci en çok kullanılan arama motorudur. YouTube, küresel bir kitleye anında erişim sağlar.
Her ay 1,9 milyardan fazla giriş yapan kullanıcı YouTube'u ziyaret ediyor. Görüntüleyenler, günde bir saatten fazla YouTube'u yalnızca mobil cihazlarında izleyerek geçiriyor. Görüntülenmelerin % 80'i Amerika Birleşik Devletleri dışından.

Vlog nasıl yapılır

YouTube kanalı Nasıl Açılır

  • Google hesabınızı kullanarak YouTube'a giriş yapın.
  • Kanal listenize git
  • “Yeni bir kanal oluştur” u tıklayın
  • Temel olarak, giriş yaptığınız kişisel hesabınızdan farklı bir YouTube adı olan bir marka hesabı oluşturun.
  • Telefon numaranızı yazarak ve size gönderdikleri kodu onaylayarak hesabınızı doğrulayın
  • Bu kadar. Yeni YouTube kanalınız artık yayında..

Yeni YouTube Kanalı Özelleştirme Nasıl Yapılır

  • Kanal resminizi, kanal simgenizi, kanal açıklamanızı ve öne çıkan kanalları eklemek için “Kanalı özelleştir” seçeneğini tıklayın.
  • Kanal özelliklerine gidip  para kazanmayı, canlı akışı, 15 dakikadan uzun videoları, özel küçük resimleri, hatırlanması kolay özel URL ve diğer özellikleri seçtiğinizden emin olun.
  • Yukarıdaki özelliklerden bazılarının, abonelerin sayısı gibi etkinleştirilmeden önce gereksinimleri olduğunu unutmayın. Kanalınızın şu anda uygun olup olmadığına bakmanızı öneriyorum ve diğer özelliklere erişebilmeniz için önce kitlenizi oluşturmaya çalışın
Artık yeni içerik yüklemeye hazırsınız..

Vlog Nasıl Yapılır


Vlog için YouTube Alternatifleri

YouTube en büyük vlog platformu olabilir, ancak tüm yumurtaları bir sepete koymamalısınız.
Bu platformlardan hiçbiriyle kontrol altında değilsin ve geleceğin ne getireceğini asla bilemezsin. Hesabınızın yasaklanması gibi olaylarda emekleriniz heba olabilir. Örnek olarak Vine bir çok kullanıcısını bu sebepten ötürü kaybetti ve insanlar YouTube gibi mecralara kaydı. Yarın bu olayı YouTube' da yaşamayacağımızın garantisi yoktur.
Bu yüzden diğer video platformlarını da keşfetmeli ve bunlardan nasıl yararlanabileceğinizi görmelisiniz. Videolarınızı birden fazla platformda dağıtmak ve ek erişim elde etmek akıllıca bir pazarlama kararıdır.

İşte vloggerların çeşitlendirebileceği bazı YouTube alternatifleri:

Instagram ve IGTV

Instagram artık 1 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip ve IGTV ile bir saat kadar video yüklemenize izin veriyorlar.

IGTV videolarınızı yüklemek için masaüstünü bile kullanabilirsiniz. IGTV video başlığı 75 karaktere kadar çıkabilir ve hatta video açıklamasında link ekleyebilirsiniz.

Facebook

Facebook , videoda çok büyük ve sekiz milyardan fazla video görüntüsü ve her gün platformda izlenen 100 milyon saatten fazla video ile canlı yayın yapıyor.

Blog mu Vlog mu

Aslında her ikisini de yapmalısınız. Zengin metin içeriklerinizi Video ile süslediğinizde inanılmaz bir emek harcayacağınızın farkındayız. Ancak bu emeğin karşılığını çok net alacaksınız.

En önemlisi kendi blogunuzu yürütmek, kitlenizi daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Vlog Nasıl Yapılır

Vlog Çekmek için Kamera Tavsiyesi

Vlog Çekmek için pahalı kamera ekipmanları ile ilk etapta çalışmanıza gerek yok. Günümüzde bir çok Youtuber telefon kamerasını kullanmaktadır. 

Bu günlerde teknolojinin o kadar gelişmiş ki, muhtemelen bilgisayarınızda veya telefonunuzda kaliteli bir vlog çekmek için kameranız mevcuttur.

Sesin yüksek ve net çıkması için sessiz bir ortamda çekim yapın.

Kamera karşısında konuşmak, gündelik hayat kadar kolay olmayacaktır. Unutmayın ki, hiç kimse ilk videolarında mükemmel değildi. Mükemmellik için zaman ve pratik gerekmektedir.

Vlog için ücretsiz video montaj programları

Videoyu düzenlemeniz gerektiğinde MovieMaker (Windows) ve iMovie (Mac) gibi kullanımı kolay masaüstü video düzenleme araçlarını kullanın.

Twitch veya YouTube için canlı akış yapmak istiyorsanız ücretsiz ve açık kaynaklı OBS Projesi'ni kullanın.

YouTube'un kendi videolarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz bir müzik ve ses efektleri içeren bir ses kütüphanesi vardır. Royalty free kullanabileceğiniz ücretsiz ve benzersiz bir müzik oluşturmak için yapay zeka kullanan bir araç olan Jukedeck'i deneyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...