12 Kasım 2018 Pazartesi

Organik Sebze Yetiştirme

Organik Sebze Yetiştirme

Organik Sebze Yetiştirme, organik sebze yetiştiriciliği pdf, sebze yetiştiriciliği püf noktaları, sebze yetiştiriciliği ders notları, sebze yetiştiriciliği kitabı, evde organik tarım nasıl yapılır, sebze yetiştirme teknikleri, organik sebzecilik, hobi bahçesi sebze yetiştiriciliği

Organik Sebze Yetiştirme


Kendi lezzetli, sağlıklı organik sebzenizi büyütün. 

Hem sizin hem de ailenizin tükettiği pestisit miktarını azaltmak hem de çevreyi korumaya yardımcı olmak için daha organik gıdalar yemeye çalışıyorsunuz. Ama bakkal fişine bir göz atın ve organik ürünlerin çok pahalı olduğunu göreceksiniz. Neyse ki, eğlenirken ve aynı zamanda öğrenirken kendi lezzetli, taze ürünlerinizi yetiştirmenin bir yolu var: Organik Sebze Yetiştirme.

Nereden başlayacağını bilmiyor musun? Sizin için güzel Organik Sebze Yetiştirme araştırması yaparak makalemizi hazırladık.

organik sebze yetiştiriciliği pdf

Organik Sebze Yetiştirme, bir çok organik sebze yetiştiriciliği pdf kitaplarında olduğu gibi sentetik gübreler veya pestisitler kullanmayacağınız anlamına gelir, ancak bu, bitkilerinizin kendileri için savuşturduğu anlamına gelmez. Bitki sağlığını desteklemek ve zararlıları önlemek için kullanabileceğiniz bir dizi araç vardır. Uzman bahçe blogger, Leslie Land, onun New York Times kitap 1000 Bahçe Sorular ve Cevaplar ve diğer kaynaklardan alınan belirli ipuçları için okumaya devam edin.

Yeni organik bahçenizle en iyi sonuçları elde etmek için toprağın düzgün bir şekilde şartlandırıldığından emin olmak isteyeceksiniz. Sen yemek ve böylece bitkiler yapmak zorunda, bu yüzden sebzeler taze besin çok olsun emin olun. Sağlıklı toprak, güçlü, üretken bitkiler oluşturmaya yardımcı olur. Kimyasal toprak tedavileri sadece yiyeceğinize sızmakla kalmaz, aynı zamanda topraktaki yararlı bakterilere, solucanlara ve diğer mikroplara da zarar verebilirler.

Toprak kalitesini ölçmek için en iyi yolu test almaktır. Bir ev test kiti veya daha iyi alabilirsiniz, yerel tarım uzatma ofisine bir örnek gönderin. Mütevazı bir ücret karşılığında, pH ve besin seviyelerinin yanı sıra tedavi önerilerinin eksiksiz bir şekilde parçalanmasını elde edersiniz; onlara organik olduğunuzu söylemekten emin olun. Tipik olarak, sonbaharda test etmek ve kıştan önce herhangi bir organik besin uygulamak en iyisidir.

Organik Sebze Yetiştirme


Test için zamanınız olmasa bile, topraklarınızın bol miktarda humus olduğundan emin olmak isteyeceksiniz — organik madde, benzer şekilde adlandırılan Akdeniz yayılımı değil. 1000 Bahçe Soru ve cevaplarına göre, kompost, yaprak ve çim kupürleri ve gübre karıştırmak isteyeceksiniz. Gübre kompost edilmelidir, hasat veya uygulamadan sonra iki ay boyunca bir şey dikmek değil sürece. Tercihen, organik ve insancıl olarak yetiştirilen yerel hayvanlardan gübrenizi alın.

Tüm bahçeler komposttan faydalanır ve tesis bünyesinde kendi başınıza yapabilirsiniz. Hey, bedava! Kompost bitkileri besler, suyun korunmasına yardımcı olur, yabani otları keser ve çöpleri "siyah altın" haline getirerek gıda ve bahçe atıklarını düzenli depolama alanlarından uzak tutar."Bitkilerin etrafında kompost yaymak veya saksı toprağı ile karıştırın - çok fazla kullanmak zor!

En iyi kompost, toprak, su ve hava ile karıştırılmış azot ve karbon açısından zengin organik atıkların doğru oranından oluşur. Karmaşık kimya gibi gelebilir, ancak mükemmel kompost yapmak için zamanınız yoksa çok fazla endişelenmeyin. Minimal eğilimli bir yığın bile hala iyi sonuçlar verecektir.
Organik Sebze Yetiştirme  1. Başlamak için, en az üç metre kare bir alanı ölçün. Kompost yığınınız basit bir yığın olabilir veya özel bir kalem veya kutu içinde bulunabilir(bazıları sonuçları iyileştirmek için döndürülebilir).
  2. Alternatif karbon katmanları (veya kahverengi) malzeme ekleyin-Yapraklar ve bahçe süslemeleri-ve azot (veya yeşil) malzeme-mutfak artıkları ve gübre gibi, arasında toprak ince bir tabaka ile.
  3. Dört ila altı inç toprak ile kazık kapalı üst. Yeni katmanlar eklenir ve mikrop eylem teşvik etmek amacıyla, nemli (zar zor) tutmak için su gibi kazık çevirin. Soğuksa iki ay veya daha uzun süre iyi kompost almalısınız.
  4. Düzgün muhafaza edilmiş bir kompost yığını kokmamalıdır. Eğer öyleyse, daha kuru karbon malzemesi (yapraklar, saman veya talaş) ekleyin ve daha sık çevirin.

Doğru bitkileri seçme

Organik Sebze Yetiştirme


Gerçekten özel mikro koşullarda gelişecek bitkiler seçmek için öder. Genel bir rehber olarak, USDA'NIN sertleşme bölgelerini kontrol edin. Işık, nem, drenaj ve toprak kalitesi açısından her noktaya iyi uyum sağlayacak bitkileri seçin. Çoğu bahçenin bu değişkenlerde dereceleri vardır. Bitkileriniz ne kadar mutlu olursa, o kadar dayanıklı olurlar.

Fideler satın alıyorsanız, kimyasal gübreler ve pestisitler olmadan yetiştirilen bitkileri arayın. Bakmak için harika bir yer de yerel bitkiler ve bölgenize çok uygun çeşitleri olabilir yerel çiftçiler pazar, olduğunu. Henüz herhangi bir çiçek açması ve aşırı kalabalık görünmeyen kök sistemleri varsa, az sayıda tıknaz fidan satın almak daha iyidir.

Birçok şey en iyi ayçiçeği, yıllık gelincikler, kişniş, dereotu, yıllık floksa, larkspur, yıllık lupin, sabah glories, tatlı bezelye, kabak ve salatalık dahil olmak üzere tohum, yetiştirilir.

Dikim Bitkileri
Organik Sebze Yetiştirme

Sebze veya kesme çiçekleri gibi hasat edeceğiniz bitkiler, yürümediğiniz yataklarda sıkıca gruplandırılmalıdır. Yükseltilmiş yataklar harika çalışıyor. Gruplama ayıklayacaktır ve su atıkları azaltır ve kompost ve besin hedef yardımcı olur. Satırlar arasındaki geniş alan, mantar saldırılarını iten hava dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur.

Fidelerin her zaman küçücük kalmayacağını ve gölgede kalmayı sınırlamak istediğinizi unutmayın. Kreş önerilerine göre bitkileri inceltmek iyi bir fikir.

Leslie Land göre, sınırlı alan ve zaman ile organik ürünlerin en yüksek getiri istiyorsanız, Bu bitkiler genellikle kazananlar:

1. Belirsiz domatesler: bu nedenle, sarmaşıklar daha büyük olmaya ve dona kadar yeni meyve üretmeye devam ediyor.

2. Melez olmayan (eski moda) kutup fasulyesi: dona kadar büyümeye ve üretmeye devam ediyorlar-onları tuttuğunuzu varsayıyorlar.

3. Kabak: kabak çığları hakkında söyledikleri her şey, özellikle melez çeşitlerin doğrudur.

4. Swiss chard: dış yaprakları aylarca koparmaya devam edebilirsiniz ve bitkiler yeterli su aldığı sürece her toplama ihale edilecektir.

5. Uzun kar Bezelye ve şeker enstantane: kolayca büyür ve lezzetli ödüller üretirler.

Sulama
Organik Sebze Yetiştirme

Bitkileri sulamak için en iyi zaman genellikle sabahları. Niçin? Sabahları daha az rüzgarla serin olma eğilimindedirler, bu nedenle buharlaşma için kaybedilen su miktarı azalır. Akşamları su içerseniz, bitkiler gece boyunca nemli kalır ve onları mantar ve bakteriyel hastalıklardan daha fazla zarar görmesine neden olur.

İdeal olarak, kolayca hasar gören yeşillikleri değil, kökleri sulamak istiyorsunuz. Bir damla veya ıslatma sistemi harika çalışabilir veya bitkilerin tabanlarını elle dikkatlice sulayabilir.

Çoğu uzman, genellikle haftada yaklaşık bir inç su (yağmur dahil) olmak üzere, kurulan bitkiler için önemli, seyrek sulama önermektedir. Haftada bir veya iki uygulama daha güçlü bitkiler teşvik derin köklenme, teşvik eder. İhale yeşilliklerinden kaçınmak için, hava sıcaklığında veya yakınında su kullanmaya çalışın; toplanan yağmur suyu en iyisidir.

Yabani Ot temizliği
Organik Sebze Yetiştirme

Nerede olursanız olun, hala yabani ot alırsınız. Onları elle çekmek zor iş gibi gelebilir-ve olabilir-ama aynı zamanda iyi bir egzersiz olabilir ve sizi dışarıda temiz havada alır.

Malç uygulayarak uğraşmak zorunda olduğunuz yabani ot sayısını azaltın, Bu da toprağı korumaya yardımcı olur. Organik malç ve çuval bezi bir tutam içinde çalışabilir. Saman ucuz ama uzun sürmez. Ahşap cips güzel, ama pahalı alabilirsiniz. Birçok kişi çim kupürleri kullanmayı tercih eder, ancak azot bakımından yüksek oldukları için, kupürlerin yalnızca kabak ve marul gibi besin maddelerine ihtiyaç duyan bitkilerde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Pestisitler Olmadan Bitkileri Korumak
Organik Sebze Yetiştirme

Bahçeniz zararlılar tarafından saldırıya uğruyorsa, diğer sorunların bir işareti olabilir, bu nedenle yapmanız gereken ilk şey bitkilerin yeterli ışık, besin ve nem aldığından emin olmaktır. Ayrıca, çeşitli bir bahçenin, düşmanlara kadar sunulan bir bitki türünün miktarını sınırlayarak zararlıları önlemeye yardımcı olduğunu unutmayın.

Bahçenizde, kurbağalar, kurbağalar, kertenkeleler, kuşlar ve hatta yarasalar gibi doğal yırtıcıları beslemek iyi bir şey. Faydalı böcekler en iyi arkadaşlarınız, özellikle de Uğur böcekleri olabilir. Birçok kreş bile teneke kutuları satıyor, ancak bu doğru olsa da, yapışmayacakları yüksek bir olasılık var. Dost yırtıcıları çekmek için küçük bir su kaynağı bırakın. Ayrıca, yırtıcı böcekleri çeken tatlı alyssum ve dereotu gibi küçük çiçeklerle bitkiler yetiştirmek iyi bir fikirdir. Ağlar ve satır kapakları da çalışabilir.

Organik silahlar, tırtılların ve diğer yaprak yiyenlerin sindirimini bozan doğal olarak oluşan bir bakteri olan Bacillus thuringiensis'i içerir. Bahçecilik yağları, böcek öldürücü sabunlar, sarımsak veya acı biber spreyleri de kullanabilirsiniz.

Hasat Zamanı ve Hasat
Organik Sebze Yetiştirme

Emeğinizin meyvelerini hasat etmeyi unutmayın! Genellikle, ne kadar çok hasat ederseniz, bitkileriniz sizin için o kadar çok üretecektir.

Hasat mevsiminde, bahçenizi her gün kontrol etmenin en iyi olduğunu göreceksiniz. Otlar var mı? Onları taze kullanırsanız, onlara ihtiyaç duymadan önce onları seçin. Ancak onları kurutup saklıyorsanız, çiçeklenmeden hemen önce beklemek en iyisidir, çünkü en lezzete sahip olurlar. Çiğ kurutulduktan kısa bir süre sonra, sabah ortasında fesleğen hariç tüm otları toplayın. Öğleden sonra fesleğen hasat edin, çünkü güneşte bir süre sonra daha uzun sürecek.

Yapraklı yeşillikleri hasat ederken, her bitkiden biraz tüm mahsulden sporadik olarak toplayın. Brokoli için, çiçeklenme için tomurcukları göndermeden önce, orta kafa elde edileceği kadar geniş olana kadar bekleyin. Yaprak düğümünün hemen üstünde kesin ve muhtemelen bitkinin geri kalanından daha iyi üretim elde edersiniz. Genel olarak, bitki dokusuna daha fazla zarar verebilecek parmaklarınızla yırtılmaya karşı keskin bir bıçak veya makasla kesmek en iyisidir.

Çok fazla ödül alırsanız, donabilir, bazı ürün türlerini bir kök mahzende saklayabilir veya konserve alabilirsin. Tadını çıkar!

Temizlik ve Toprak Bakımı
Organik Sebze Yetiştirme

Hastalıklı bitkileri sezon boyunca veya yılın sonunda fark ederseniz, tüm organizmayı çektiğinizden emin olun. Hastalıklı yapraklar uzun süre problem yaşayabileceğinden, altına tırmık atmayı unutmayın. Tüm malzemeyi ormanda, zeminde en azından bir ayak derinliğine veya şenlik ateşine koyun.

Çoğu sağlıklı veya süresi dolmuş bitkiler aslında kışın yerinde bırakılabilir. Kuşlar ve diğer yaban hayatı için bazı yiyecek ve yaşam alanı sağlayacaksınız ve bitki örtüsü topraklarınızı aşınmaya karşı korumaya yardımcı olabilir. Onları dışarı atmak yerine yıllıkları kesmek daha iyi. Bu şekilde toprağı sağlam bırakırsınız ve yabani otların bir dayanak oluşturmasını önlemeye yardımcı olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...