2 Aralık 2018 Pazar

Aile içi Şiddet Dünya Kadınlarının Ölüm Sebebi


Aile içi Şiddet Dünya Kadınlarının Ölüm Sebebi

BM‘de yayınlanan rapora göre, geçen sene 87.000 kadının öldürüldüğünü ve ölenlerin yarısından fazlasının katili, kurbanların ya çok samimi oldukları kişiler ya da aile üyelerinden biri olduğunu ortaya koydu.

Kadınlar için en tehlikeli yer kendi evleri, Birleşmiş Milletler'in yeni bir raporu varıyor.

Aile içi Şiddet Dünya Kadınlarının Ölüm Sebebi


BM uyuşturucu ve suç Ofisi (UNODC), Pazar günü kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için Uluslararası güne denk gelen “cinayet hakkında küresel çalışma: kadın ve kızların cinsiyete bağlı öldürülmesi” nı yayınladı. Rapor, 2017 yılında dünya çapında kadınlara karşı işlenen şiddeti analiz ederek, samimi ortak şiddete ve Çeyiz ve onurla ilgili cinayetler gibi aile ile ilgili cinayetlere bakıyor.

Geçen yıl, 87.000 kadın dünya çapında öldürüldü ve yarısından fazlası (50.000 veya 58 yüzde) ortaklar veya aile üyeleri tarafından öldürüldü. Geçen yıl kasıtlı olarak öldürülen kişilerin üçte biri (30.000), mevcut veya eski bir samimi ortak tarafından öldürüldü. Bu, küresel olarak, bildikleri biri tarafından her saat altı kadın öldürüldüğü anlamına gelir.

BM Genel Sekreteri António Guterres, uluslararası tanıma Günü'nü işaret eden bir pazar bildirisinde kadınlara karşı şiddeti “küresel bir pandemik” olarak nitelendirdi.

” Tüm kadınlar ve kızlar için ahlaki bir hakaret, tüm toplumlarımızda utanç işareti ve kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir kalkınmaya büyük bir engel " dedi. "Özünde, kadınlara ve kızlara karşı şiddet, derin bir saygı eksikliğinin tezahürüdür-erkeklerin kadınların doğal eşitliğini ve haysiyetini tanıması için bir başarısızlık. Temel insan hakları meselesidir.”

BM raporu da kadınların erkeklerden daha aile içi şiddetten ölme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu vurguladı. Araştırmaya göre, samimi ortak cinayet kurbanlarının yüzde 82'si kadın ve yüzde 18'i erkek.

“Cinayet kurbanlarının büyük çoğunluğu erkekken, kadınlar cinsiyet eşitsizliği, ayrımcılık ve olumsuz stereotiplerin bir sonucu olarak en yüksek fiyatı ödemeye devam ediyor. UNODC İcra Direktörü Yury Fedotov, samimi ortaklar ve aile tarafından öldürülme olasılığı da yüksektir” dedi. 

Çalışma, kadınlara karşı şiddetin son beş yılda arttığını ve 2012'den itibaren kadın cinayetlerinin 48.000 (yüzde 47) samimi ortaklar veya aile üyeleri tarafından işlendiği verileri çizdiğini ileri sürdü.

Coğrafi olarak, Asya'nın 2017'de samimi ortaklar veya aile üyeleri tarafından işlenen en kadın cinayetleri (20.000), ardından Afrika (19.000), Kuzey ve Güney Amerika (8.000), Avrupa (3,000) ve Okyanusya (300) vardı. BM, samimi ortak ve aile ile ilgili cinayet oranının 10.000 kadın nüfus başına 3.1 olduğu için, Afrika'nın aslında kadınların bir ortak veya aile üyesi tarafından öldürülme riski en yüksek olduğu kıtadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Agac Budama Makinesi

Ağaç Budama Makinesi ağaç budama makinesi, Satın Al, Benzinli, Fiyatı, En ucuz Orman Endüstrisinde son 20 seneyi değerlendirecek olursa...